Zdolność kredytowa


Dla większości osób zakup mieszkania wiąże się z zaciągnięciem kredytu hipotecznego. Przed rozpoczęciem poszukiwań wymarzonego lokum, warto wcześniej sprawdzić zdolność kredytową, aby dowiedzieć się, jakie są nasze możliwości finansowe dotyczące zakupu. Od czego zależy zdolność kredytowa? Czy można ją poprawić?

 

Zacznijmy od tego, jakich informacji potrzebuje ekspert finansowy, aby obliczyć Twoją zdolność kredytową. Bardzo istotne są oczywiście dane na temat uzyskiwanych przez Ciebie dochodów. Wydawać by się mogło, że głównie od tego będzie zależeć wysokość przyznanego kredytu. Nie zapominaj jednak, że banki biorą pod uwagę również Twoje wydatki i zobowiązania.

 

Informacji na temat istniejących zobowiązań nie da się ukryć. Cała historia kredytowa potencjalnych kredytobiorców jest dostępna w Biurze Informacji Kredytowej (BIK), które gromadzi dane na temat wszystkich zaciągniętych kredytów i pożyczek.

 

W BIK znajdują się także informacje o terminowości spłat. Każda zwłoka ze spłatą raty działa na Twoją niekorzyść i pomniejsza zdolność kredytową. Duże opóźnienia mogą nawet zdyskwalifikować Cię jako kredytobiorcę. Działa to oczywiście także w drugą stronę. Terminowe spłacanie zobowiązań stawia Cię w korzystnej sytuacji.

 

Do raportów BIK dostęp mają nie tylko banki, lecz także indywidualni klienci. Za dostępne informacje odpowiadają banki lub firmy pożyczkowe. Może się zdarzyć, że dane będą błędne lub nieaktualne, wówczas należy udać się do odpowiedniej instytucji i wyjaśnić nieprawidłowości. Warto więc pobrać raport BIK i sprawdzić, jak wyglądają informacje dotyczące Twoich zobowiązań.

 

Czy można poprawić zdolność kredytową? Jednym ze sposobów jest współkredytobiorca. Dołączenie do umowy osoby o stabilnych dochodach i bez zobowiązań finansowych zwiększy możliwości kredytowe. Warto także, o ile to możliwe, wcześniej spłacić istniejące już zadłużenia.

 

Jakiś czas temu pisałam, dokąd udać się po kredyt i polecałam pomoc eksperta finansowego. Przy sprawdzaniu zdolności kredytowej to rozwiązanie idealne. Każdy bank ma inne podejście do klienta. Konsultacja z ekspertem finansowym pozwoli porównać oferty wszystkich banków i wybrać tę, która będzie dla Ciebie najkorzystniejsza.

 

Nie zwlekaj ze sprawdzeniem zdolności kredytowej. Jak wspomniałam wcześniej, najlepiej zbadać ją przed rozpoczęciem poszukiwań mieszkania. Może się bowiem okazać, że Twoje możliwości finansowe są zbyt niskie, aby zakupić wybraną nieruchomość lub wręcz przeciwnie – że możesz sobie pozwolić na więcej, niż przypuszczałeś.

 

Deweloperzy Toruń

Deweloperzy Toruń

Deweloperzy Toruń to prężnie rozwijająca się firma w branży usług deweloperskich, dywersyfikująca ofertę dla zainteresowanych zakupem nieruchomości.

//

Deweloperzy Toruń

Ul. Bydgoska 56/3 87-100 Toruń

Tel.

695 412 750

Mail.

biuro@deweloperzytorun.pl