Projektujemy szafę


W większości mieszkań czy domów znajduje się duża szafa, która służy do przechowywania ubrań i różnego rodzaju drobiazgów, stanowiąca namiastkę garderoby. W małych mieszkaniach często jest ona jednym z nielicznych mebli, w których znajdują się ubrania. Zazwyczaj kupujemy w sklepach już gotową szafę. Istnieje jednak możliwość zaprojektowania jej od A do Z, zaczynając od gabarytów, poprzez drzwi, aż po dokładne zaplanowanie wnętrza.

 

Zacznijmy od wymiarów szafy. Nie podejmuj pochopnych decyzji, wybierz najbardziej odpowiednie miejsce (najlepiej wnękę), a następnie dokonaj dokładnego opomiarowania. Standardowa i najczęściej spotykana głębokość szaf to 60 – 65 cm. Mebel głębszy, niż 80 cm stanie się niepraktyczny, ciężko będzie wyjmowało się z niego rzeczy.

 

Jeśli chodzi o drzwi, to myślę, że najlepsze będą przesuwne, gdyż nie zabierają miejsca podczas otwierania i bardzo ładnie się prezentują. Materiał, z którego będą wykonane, dopasuj oczywiście do wystroju wnętrza. Miej na uwadze, że lustrzane drzwi doskonale sprawdzą się w małym pomieszczeniu, gdyż optycznie je powiększą.


Planowanie wnętrza szafy to kwestia, którą warto dokładnie przemyśleć, aby całość była funkcjonalna i dopasowana do potrzeb użytkowników. Zadecyduj, jak dużo miejsca potrzebujesz na drążki do wieszania ubrań. Powinieneś pamiętać o wysokości potrzebnej na ubrania wiszące: 100 – 110 cm dla koszul czy bluz oraz 150 – 170 cm dla płaszczy i sukien. W razie potrzeby, możesz umieścić wiszące ubrania w górnej części szafy. Zdejmiesz je dzięki tzw. pantografowi czyli drążkowi z chwytakiem. Drążek pozwoli ściągnąć chwytak na dół. Praktycznym rozwiązaniem w dużych szafach są także wysuwane na prowadnicach kosze, w których przechowasz mnóstwo rzeczy, takich jak np. ręczniki.

 

Szuflady w Twojej szafie wcale nie muszą mieć wnętrza, w którym trudno utrzymać porządek. Dostępne są specjalne organizery, dzięki którym możesz stworzyć szufladę na biżuterię czy też na krawaty i paski. Krawaty i paski można przechowywać również na specjalnych wieszakach. Masz w swojej szafie mnóstwo spodni, a może uwielbiasz torebki? Na te rzeczy również istnieją specjalnie przeznaczone wieszaki.

 

Buty możesz przechowywać na zwykły półkach, jednak ogromne wrażenie zrobiły na mnie stojaki z prawidłami. Dzięki nim obuwie nie odkształci się i będzie starannie ułożone.

 

Wiele osób w szafie garderobianej przechowuje sprzęty gospodarstwa domowego, takie jak odkurzacz czy żelazko. Oczywiście na te rzeczy także są dostępne stojaki!

 

Jak widać, istnieje mnóstwo rozwiązań, które możesz zastosować w swojej szafie. Myślę, że warto skorzystać z możliwości samodzielnego jej zaprojektowania. Zyskasz wówczas niezwykle funkcjonalny i praktyczny mebel, który posłuży Ci przez lata.

 

Fot.: awmeble.pl

Deweloperzy Toruń

Deweloperzy Toruń

Deweloperzy Toruń to prężnie rozwijająca się firma w branży usług deweloperskich, dywersyfikująca ofertę dla zainteresowanych zakupem nieruchomości.

//

Deweloperzy Toruń

Ul. Bydgoska 56/3 87-100 Toruń

Tel.

695 412 750

Mail.

biuro@deweloperzytorun.pl