Odbiór techniczny mieszkania


Moment, w którym otrzymujesz klucze do mieszkania, o którym od dawna marzyłeś jest z pewnością bardzo ekscytujący i radosny. Zanim jednak oficjalnie staniesz się właścicielem nowego lokum, musi nastąpić tzw. odbiór techniczny. Nie traktuj tego momentu, jak zwykłą formalność. Jest to bardzo ważny aspekt dotyczący zakupu mieszkania. Jeśli odbiór przebiegnie pomyślnie, będziesz mógł cieszyć się swoim nowym M przez lata.

Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, abyś sam dokonał odbioru technicznego mieszkania. Możesz jednak skorzystać z pomocy eksperta, który profesjonalnie oceni stan nieruchomości. Dobrze jest polegać na kimś doświadczonym, jednak z pewnością jesteś ciekaw, na co należy zwrócić szczególną uwagę. Z niczym się nie spiesz, nie daj się poganiać i poświęć na odbiór mieszkania tyle czasu, ile potrzebujesz. W końcu taki zakup to decyzja na lata.

 

Zwróć uwagę, czy metraż mieszkania jest zgodny z przedstawionym w dokumentach. Pomiar przeprowadza się na poziomie podłogi oczywiście za pomocą długiej i elastycznej miary. Doskonale sprawdzi się także dalmierz laserowy. Pamiętaj, że do całkowitej powierzchni mieszkania zalicza się także powierzchnię pod elementami rozbieralnymi, takimi jak ścianki działowe.

 

Domyślasz się, do czego może przydać się stalowa kulka? Dzięki niej sprawdzisz, czy posadzki są równe i nie mają żadnych wybrzuszeń. W miejscach, gdzie podłoże ma być równe, kulka powinna pozostać nieruchoma. Oczywiście w niektórych obszarach spadek posadzki jest wymagany.

Równość i poziom ścian sprawdzisz za pomocą poziomicy i kątowników. Ważne, aby nie były widoczne żadne wybrzuszenia i pęknięcia.

 

Zwróć uwagę na okna. Sprawdź, czy bezproblemowo się otwierają oraz czy są szczelne. Szczelność sprawdzisz za pomocą paska papieru. Jeśli włożysz go pomiędzy ramy i po zamknięciu okna nie wyciągniesz, to oznaka dobrej szczelności. Podobnie postępuj w przypadku drzwi. Pod nimi powinien znajdować się prześwit, aby swobodnie położyć panele czy kafelki.

 

Bardzo istotna jest drożność wentylacji. Jak sprawdzić ją w prosty sposób? Przytknij do kratki zapaloną zapałkę. Jeżeli płomień przechyla się w stronę otworu to oznaka, że wentylacja jest drożna, więc przykre zapachy oraz wilgoć nie będą gościć w Twoim mieszkaniu.

Wnęki w mieszkaniu powinny mieć głębokość 60 cm, w innym przypadku konieczny będzie zakup mebli na wymiar.

 

Najlepiej, jeśli odbiór techniczny mieszkania odbędzie się w świetle dziennym, abyś z łatwością mógł zauważyć ewentualne usterki. Jeśli coś będzie nie tak, sfotografuj to. Na koniec odbioru konieczne jest podpisanie protokołu zdawczo- odbiorczego, do którego należy wpisać zauważone usterki.

 

Oczywiście życzę Ci, abyś podczas odbioru swojego mieszkania, nie musiał wpisywać żadnych adnotacji do protokołu. Powodzenia!

 

Deweloperzy Toruń

Deweloperzy Toruń

Deweloperzy Toruń to prężnie rozwijająca się firma w branży usług deweloperskich, dywersyfikująca ofertę dla zainteresowanych zakupem nieruchomości.

//

Deweloperzy Toruń

Ul. Bydgoska 56/3 87-100 Toruń

Tel.

695 412 750

Mail.

biuro@deweloperzytorun.pl