JAK CZYTAĆ RZUT TECHNICZNY MIESZKANIA


Każdy dobry sprzedawca nieruchomości poświęca swojemu klientowi czas i dzieli się z nim doświadczeniem. Dobry sprzedawca pamięta też, aby po pierwszym spotkaniu przekazać klientowi wszystkie potrzebne materiały. Zastanawiasz się nad zakupem mieszkania, bierzesz pod uwagę kilka z nich? Na pewno przydadzą Ci się rzuty techniczne, abyś w każdej chwili mógł zerknąć na rozkład lokum. Warto mieć ze sobą projekt także podczas prezentacji mieszkania.

 

Bardzo ważna rzecz to ściany nośne i ściany działowe. Ściany nośne (inaczej konstrukcyjne) są zazwyczaj oznaczane grubą linią wypełnioną w środku ukośnymi paskami lub po prostu kolorem. Ściany nośne są znaczące dla konstrukcji całego budynku, dlatego nie można ich wyburzać. Ściany działowe natomiast, nie mają wpływu na konstrukcję budynku, dzięki czemu można je wyburzać w celu zmiany rozkładu mieszkania. Dzięki temu możesz np. otworzyć kuchnię na salon i zyskać otwartą przestrzeń. W przypadku mieszkań z rynku pierwotnego, deweloperzy na konkretnym etapie budowy mogą zmienić nieco projekt i dostosować układ ścian działowych do Twoich wymagań. Jest to oczywiście możliwe w momencie, kiedy budowa inwestycji jeszcze nie dobiegła końca.

 

Drzwi i okna balkonowe oznaczone są linią w kształcie łuku, natomiast okna lub witryny cieńszą linią wzdłuż ściany nośnej.

 

Nasłonecznienie mieszkania to bardzo ważna kwestia, o której należy pamiętać. Z rzutu technicznego możesz w prosty sposób odczytać, na którą stronę świata będą skierowane okna. Na każdym projekcie powinna znajdować się tzw. róża wiatrów. Strzałka z literą N zawsze oznacza północ, dzięki czemu w prosty sposób możemy wyznaczyć pozostałe kierunki. Najbardziej nasłonecznione w dzień będą pomieszczenia usytuowane od południa lub zachodu. Wpis na temat nasłonecznienia mieszkania znajdziesz w zakładce „porady”.

 

Oznaczenie pionów kanalizacyjnych i szybów wentylacyjnych jest niezbędne, aby wiedzieć, gdzie umiejscowić kuchnię i łazienkę. Piony i szyby oznaczone są przekreślonym kołem lub kwadratem.

 

Często można spotkać się z rzutami, na których zaznaczone są meble. W przypadku rynku pierwotnego jest to wyłącznie propozycja aranżacji wnętrz. W przypadku nowych mieszkań w większości przypadków na rzucie oznaczony jest tylko aneks kuchenny i armatura łazienkowa, aby unaocznić kupującemu, gdzie można podłączyć konkretne sprzęty.

 

Warto zaznaczyć, że nie każdy rzut wygląda tak samo. Niektóre mają więcej oznaczeń lub oznaczenia niestandardowe, wówczas powinna zostać załączona legenda.

 

Elementy, które opisałam znajdują się na każdym rzucie technicznym. Znając te podstawy, będziesz w stanie szybko i sprawnie zwizualizować sobie, jak może wyglądać Twoje przyszłe mieszkanie.

Deweloperzy Toruń

Deweloperzy Toruń

Deweloperzy Toruń to prężnie rozwijająca się firma w branży usług deweloperskich, dywersyfikująca ofertę dla zainteresowanych zakupem nieruchomości.

//

Deweloperzy Toruń

Ul. Bydgoska 56/3 87-100 Toruń

Tel.

695 412 750

Mail.

biuro@deweloperzytorun.pl