Kredyt hipoteczy, o czym warto pamiętać?


Zakup mieszkania lub domu w większości przypadków wiąże się z zaciągnięciem kredytu hipotecznego. Z pewnością nieco obawiasz się tego kroku i chciałbyś wiedzieć na ten temat więcej. Przedstawię Ci kilka podstawowych kwestii związanych z kredytami hipotecznymi.

 
Na początku powinieneś wiedzieć, że konieczny jest wkład własny w wysokości minimum 10%. Teoretycznie od początku bieżącego roku wysokość wkładu własnego wynosi 20% wartości mieszkania, jednak większość banków udziela kredytu z wkładem własnym w wysokości 10%, pod warunkiem ubezpieczenia drugiej części kwoty.

 
Kredyty walutowe to dość drażliwy temat ze względu na osoby, które kilka lat temu zaciągnęły zobowiązania we frankach. Obecnie kredyty walutowe są praktycznie niedostępne. Według obecnie obowiązujących przepisów, kredyt musi być udzielony w walucie, w której kredytobiorca osiąga najwyższe dochody. Oczywiste jest, że w Polsce w zdecydowanej większości przypadków będzie to złoty. Dzięki takim przepisom, osoby chcące wziąć kredyt są chronione przed ryzykiem kursowym.

 
Z biegiem czasu zmianie uległy również zasady wyliczania zdolności kredytowej przez banki. Zdecydowanie wzrósł poziom wymaganego dochodu, co zabezpiecza kredytobiorców, a jednocześnie banki przed problemami ze spłatą zobowiązania. Wysokość udzielanych obecnie kredytów jest adekwatna do zarobków klientów. Na zdolność kredytową wpływ ma wiele czynników, np. rodzaj umowy, na podstawie której jesteś zatrudniony. Twoją zdolność obniży limit na karcie kredytowej, wszelkie zadłużenia w bankach i firmach pożyczkowych, a nawet przelewy o tytule typu „pożyczka” czy „spłata”.

 
Powinieneś też pamiętać, że istnieją ograniczenia wiekowe. Zgodnie z wymaganiami większości banków, kredyt musi zostać spłacony przed ukończeniem od 65. do 70. roku życia. W związku z tym kredyt udzielony 20-latkowi będzie większy, niż ten udzielony 50-latkowi.

 
W naszym kraju prym wiodą kredyty ze zmiennym oprocentowaniem, które jest uzależnione od poziomu rynkowych stóp procentowych. Dostępne są także kredyty z oprocentowaniem stałym, jednak nie są one popularne, ponieważ rata jest wyższa.

 
Zastanawiasz się nad ubezpieczeniem kredytu? W ten sposób bank zabezpiecza się przed utratą kredytobiorców, którzy nie spłacają rat. Jeśli zdecydujesz się na ubezpieczenie, marża kredytu najprawdopodobniej będzie niższa niż wtedy, kiedy z takiej możliwości nie skorzystasz. Dokładnie przeanalizuj zakres oferty i wszystkie wykluczenia zawarte w ubezpieczeniu, abyś był świadomy, kiedy bank nie wypłaci Ci należności.


Zgodnie z tym, co napisałam w poprzednim poście uważam, że rozsądną decyzją jest wizyta u doradcy kredytowego, który wszystko Ci dokładnie wyjaśni i wybierze odpowiednią dla Ciebie ofertę kredytową.

 

Powodzenia! 

Deweloperzy Toruń

Deweloperzy Toruń

Deweloperzy Toruń to prężnie rozwijająca się firma w branży usług deweloperskich, dywersyfikująca ofertę dla zainteresowanych zakupem nieruchomości.

//

Deweloperzy Toruń

Ul. Bydgoska 56/3 87-100 Toruń

Tel.

695 412 750

Mail.

biuro@deweloperzytorun.pl