Rynek pierwotny, a wtórny


Kiedy już zapadnie decyzja o zakupie mieszkania, najczęściej pojawia się pytanie: rynek pierwotny czy wtórny? Postaram się pokazać Ci różnice pomiędzy tymi rynkami i pomóc w podjęciu decyzji, która wcale nie jest taka prosta.


Zacząć należy przede wszystkim od tego, że rynek pierwotny charakteryzuje sprzedaż nowych mieszkań bezpośrednio od inwestora (dewelopera), natomiast rynek wtórny to sprzedaż nieruchomości wcześniej użytkowanych. Miedzy tymi pojęciami istnieje kilka istotnych różnic, które chciałabym dla Ciebie opisać.


Zacznę od kwestii terminu odbioru mieszkania. W przypadku nowych nieruchomości kupujących martwi kwestia zakupu „dziury w ziemi”, ponieważ mieszkania często są sprzedawane jeszcze przed rozpoczęciem budowy. Inwestycję możesz wówczas zobaczyć tylko na wizualizacjach. Jeśli obawiasz się, że budowa nie dojdzie do skutku i stracisz zainwestowane pieniądze, powinieneś wiedzieć, że zabezpiecza Cię ustawa deweloperska, która nakłada na dewelopera obowiązek założenia rachunku powierniczego, chroniącego Twoje finanse. W przypadku rynku wtórnego mieszkanie możesz w każdej chwili obejrzeć i w większości przypadków jest ono gotowe do zamieszkania.


Przeprowadzka zazwyczaj wiąże się z remontem. Na rynku wtórnym mieszkania czasem wcale tego nie wymagają, jednak kupujący zazwyczaj chcą dostosować lokum do swoich potrzeb i upodobań, rzadko udaje się uniknąć jakiejkolwiek inwestycji w mieszkanie. Może się zdarzyć, że ujawnią się usterki, o których nie miałeś pojęcia podczas kupna, np. uszkodzone rury. Niestety powinieneś być przygotowany na taką ewentualność. W przypadku rynku pierwotnego musisz przeprowadzić remont od podstaw. Pod pojęciem „stan deweloperski” kryją się różne opcje. Możesz spotkać mieszkania, w których kanalizacja jest doprowadzona do konkretnych punktów, u innego dewelopera będziesz musiał doprowadzić ją od głównego ciągu we własnym zakresie. W jednych mieszkaniach w standardzie są parapety, w innych nie. Wszystko zależy głównie od ceny. Jeżeli chciałbyś nieco zmienić układ mieszkania, możesz dogadać się w tej kwestii z deweloperem, który zrobi to za Ciebie, jeżeli inwestycja jeszcze nie jest wybudowana. Uważam, że to duży plus na korzyść rynku pierwotnego.


Kolejna kwestia, to osiedle. Mieszkania z rynku wtórnego często mieszczą się na osiedlach z mniejszą liczbą udogodnień, niż budowane obecnie. Plac zabaw, cichobieżne windy, parkingi podziemne czy monitoring to przykładowe udogodnienia, które są stosowane na większości budowanych teraz osiedli.


Lokalizacja mieszkania dla każdego z nas jest bardzo ważnym czynnikiem. Deweloperzy rzadko budują w centrum miast, ponieważ często po prostu brak tam miejsca. Można tam jednak spotkać pojedyncze nowe bloki. Na rynku wtórnym wybór mieszkań w centrum może więc być większy, w porównaniu do pierwotnego. Jeśli jednak zależy Ci na mieszkaniu na obrzeżach miasta, to najczęściej właśnie tutaj powstają nowe osiedla. Poza tym infrastruktura miast cały czas się rozwija. Dojazd zza toruńskiego mostu do centrum zajmuje kilka minut.


Z pewnością bardzo interesują Cię kwestie finansowe. Powszechnie wiadomo, że cena jest uzależniona głównie od lokalizacji, standardu osiedla, powierzchni mieszkania, a w przypadku rynku wtórnego od standardu wykończenia. Oprócz ceny podstawowej, musisz pamiętać o kosztach dodatkowych, czyli taksie notarialnej oraz kosztach sądowych związanych z przeniesieniem własności. W przypadku kupna mieszkania z rynku wtórnego dodatkowo musisz opłacić podatek od czynności cywilno- prawnych, który wynosi 2% wartości rynkowej mieszkania. Niestety jest to kolejne obciążenie dla Twojego portfela, które nie jest konieczne w przypadku zakupu mieszkania z rynku pierwotnego.

 
Porównując rynek pierwotny i wtórny można w obu przypadkach zauważyć plusy i minusy. Osobiście uważam, że kupno mieszkania w stanie deweloperskim to lepsza decyzja. Cenię sobie komfort związany ze standardem osiedla oraz to, że od podstaw mogę decydować, jak urządzić mieszkanie i jestem jego pierwszym właścicielem.

Deweloperzy Toruń

Deweloperzy Toruń

Deweloperzy Toruń to prężnie rozwijająca się firma w branży usług deweloperskich, dywersyfikująca ofertę dla zainteresowanych zakupem nieruchomości.

//

Deweloperzy Toruń

Ul. Bydgoska 56/3 87-100 Toruń

Tel.

695 412 750

Mail.

biuro@deweloperzytorun.pl