Co powinienes wiedzieć o programie MDM


Z pewnością słyszałeś już o programie Mieszkanie Dla Młodych, jednak czy Twoja wiedza jest wystarczająca? Jak wspominałam w ostatnim wpisie, aby otrzymać dofinansowanie, musisz spełniać określone warunki, które z biegiem lat ulegały zmianom. Jak jest obecnie? Co powinieneś wiedzieć? Służę pomocą.

 

Jako jedno z pierwszych pytań nasuwa się, kto może skorzystać z MDM? Są to małżeństwa lub single do 35. roku życia. W przypadku małżeństw pod uwagę brany jest wiek młodszego małżonka. Wiek określa się na podstawie roku, a nie dokładnej daty urodzin. Skorzystanie z dofinansowania jest niemożliwe, jeśli osoba ubiegająca się o nie jest właścicielem innej nieruchomości.

 

Jak posiadanie dzieci ma się do programu MDM? Z dofinansowania mogą skorzystać zarówno małżeństwa, jak i osoby samotne mające dzieci. Posiadanie trójki lub więcej dzieci daje możliwość uzyskania większego dofinansowania.

 

Wartość procentowa dofinansowania jest liczona od całkowitej wartości mieszkania lub domu i  kształtuje się następująco:

 

10%- osoby samotne i małżeństwa bezdzietne,
15%- osoby samotne i małżeństwa mające jedno dziecko,
20%- osoby samotne i małżeństwa z dwójką dzieci,
30%- osoby samotne i małżeństwa z trójką lub większą ilością dzieci.


Jeśli zdecydujesz się na konkretne mieszkanie i złożysz wniosek o dofinansowanie, nie możesz zmienić zdania co do wybranego lokum, dlatego dokładnie przeanalizuj wszystkie aspekty,
np. rozkład, lokalizację, piętro itp.

 

W zależności od miejsca zamieszkania, inaczej kształtują się wymagania co do ceny i powierzchni nieruchomości. Limit cenowy za metr kwadratowy dla Trójmiasta wynosi obecnie 5327,20 zł. Metraż mieszkania nie może przekroczyć 75m², natomiast domu 100 m². W przypadku trójki lub większej liczby dzieci, metraż mieszkania nie może przekroczyć 85 m², a domu 110 m². Powinieneś pamiętać, wymagania co do metrażu dotyczą tylko powierzchni użytkowej, co oznacza, że nie należy brać pod uwagę takich pomieszczeń, jak garaż, komórka lokatorska, pomieszczenie techniczne, a nawet szlaki komunikacyjne. Limit cenowy dotyczy jednak całkowitej powierzchni nieruchomości, co oznacza, że po podzieleniu ceny przez całkowity metraż, powinieneś otrzymać wynik nie większy, niż 5327,20 zł za m² (przypominam, że jest to limit dla Trójmiasta).

 

Początkowo program MDM obejmował jedynie rynek pierwotny, obecnie jest to już rynek pierwotny oraz wtórny.

 

MDM to dla wielu osób szansa na wymarzone mieszkanie. Dofinansowanie pozwala na zaciągnięcie kredytu bez posiadania wkładu własnego- tę część zyskujesz właśnie dzięki programowi. Nic zatem dziwnego, że tak wiele osób skorzystało z MDM. Pamiętaj, że rok 2018 to ostatni moment, aby starać się o dofinansowanie. Dobrze, jeśli formalności związane ze złożeniem wniosku zaczniesz załatwiać już w tym roku. 

Deweloperzy Toruń

Deweloperzy Toruń

Deweloperzy Toruń to prężnie rozwijająca się firma w branży usług deweloperskich, dywersyfikująca ofertę dla zainteresowanych zakupem nieruchomości.

//

Deweloperzy Toruń

Ul. Bydgoska 56/3 87-100 Toruń

Tel.

695 412 750

Mail.

biuro@deweloperzytorun.pl