Funkcjonalna kuchnia


Kuchnia to miejsce, w którym większość z nas spędza sporo czasu niezależnie od tego, czy lubimy gotować czy też nie. Duże znaczenie ma nie tylko komfort przy przygotowywaniu posiłków, lecz także kwestia przechowywania naczyń, żywności itd.


Jakiś czas temu pisałam na temat mebli na wymiar, które doskonale sprawdzają się w mojej kuchni. Naprawdę warto zainwestować w takie rozwiązanie, aby móc korzystać z dużej ilości pojemnych i funkcjonalnych szafek. Uważam, że meble na wymiar to jedna z podstawowych zasad przy urządzaniu kuchni, która ma Ci z powodzeniem służyć przez lata.


Sprzęt AGD dostosuj do rozmiarów pomieszczenia. Jeżeli masz małą przestrzeń do wykorzystania, lepiej zdecyduj się na lodówkę, zmywarkę czy kuchenkę o nieco mniejszych gabarytach.


W dużej kuchni doskonałym rozwiązaniem będzie wyspa. Dzięki niej zyskasz dodatkowy blat roboczy i szafki, które można umieścić w dolnej części wyspy. Jest to także bardzo popularny mebel, jeżeli chodzi o wystrój kuchni. Pamiętaj jednak, że nie sprawdzi się w małym pomieszczeniu, zabierze bardzo dużo miejsca. Najlepszy efekt uzyskasz umieszczając wyspę w dużej, otwartej na salon kuchni.


Wyspa może pełnić jednocześnie funkcję stołu, jeśli dostawisz do niej odpowiedniej wysokości krzesła, np. hokery. Dopasuj je do wystroju kuchni i na pewno będą wyglądać bardzo efektownie.


Zastanawiasz się, jak usytuować poszczególne sprzęty? Istnieje pewna złota zasada, a mianowicie zasada trójkąta roboczego. Wierzchołki tego trójkąta stanowią lodówka, zlew oraz kuchenka. Są to trzy stanowiska niezbędne, aby przygotować posiłek. Zazwyczaj najpierw wyjmujesz żywność z lodówki, potem myjesz, a następnie wrzucasz do garnka, stąd idea trójkąta. Wymienione sprzęty powinny znajdować się niedaleko siebie, a do ich układu należy dostosować układ szafek i blatów. Obok płyty grzewczej dobrze jest mieć długi blat, aby móc odstawiać na nim naczynia oraz kroić żywność i wrzucać ją do garnka. Główny blat roboczy najlepiej usytuować pomiędzy zlewem, a kuchenką lub zlewem, a lodówką.


Nie musisz decydować się na umieszczanie piekarnika bezpośrednio pod płytą grzewczą, wygodnie jest mieć go na wysokości oczu. Pod kuchenką możesz wówczas zorganizować szafkę na garnki.


Lubię mieć wszystko pod ręką, aby przygotowywanie posiłku szło szybko i sprawnie. Najlepiej, aby wszystkie garnki i sztućce znajdowały się blisko siebie. Dobrym rozwiązaniem w kuchni są moim zdaniem relingi, czyli metalowe „wieszaczki”, na których możesz zamocować np. koszyki czy haczyki. Są one doskonałe do ręczników papierowych, kubków, dużych łyżek itd.


W ferworze urządzania nie zapomnij jak ważne jest oświetlenie. Jedna lampa na środku sufitu raczej nie wystarczy. Blaty robocze oraz stół muszą być dobrze oświetlone.


Mam nadzieję, że powyższe rady pomogą Ci urządzić kuchnię marzeń.  :)

Deweloperzy Toruń

Deweloperzy Toruń

Deweloperzy Toruń to prężnie rozwijająca się firma w branży usług deweloperskich, dywersyfikująca ofertę dla zainteresowanych zakupem nieruchomości.

//

Deweloperzy Toruń

Ul. Bydgoska 56/3 87-100 Toruń

Tel.

695 412 750

Mail.

biuro@deweloperzytorun.pl